Filmy z různých oblastí Indie se rozlišují podle jazyka, kterým se v nich mluví. Takže na příklad filmy ze státu Kérala se označují jako “malajálamské”, protože tak se nazývá jazyk, kterým se v Kérale mluví. Podobně tak ve státě Karnátaka chodíme do kina na “kannadské” filmy (dle jazyka zvaného kannadština). Ve většině ostatních států se naštěstí jazyk nazývá stejně (bengálština v Západním Bengálsku či ásámština v Asámu).

Pátek 28. února

19:00 – Chuskit

21:00 – Aamis / Hladoví

Sobota 29. února

19:00 – Half Widow / Napůl vdova

21:00 – Hellaro / Bouře

 

Chuskit

CHUSKIT

Bezstarostný život malé Chuskit, jejímž velkým snem je chodit do školy, náhle zcela změní nehoda, při které částečně ochrne. Překrásná himalájská krajina v ladakské vesnici se rázem změní v nepřekonatelnou bariéru. Zatímco její vrstevníci chodí denně do školy, Chuskit je odkázána trávit všechen čas s přísnou hlavou rodiny, dědečkem Dorjem, který je doslova ztělesněním starých časů. Chuskit se však svých snů nehodlá jen tak vzdát. Film je inspirovaný skutečným příběhem.
Koupit vstupenku

Režisérka: Priya Ramasubban
Jazyk: ladakština (s českými a anglickými titulky)
Délka: 89 minut
Rok: 2018
Žánr: rodinný


Hellaro

HELLARO / BOUŘE

Gudžarátský film Hellaro se odehrává v 70. letech v zapadlé vesnici kutchské pouště. Místní ženy zde žijí v absolutně podřízeném postavení vůči svým mužům, kteří jim odpírají i jedno z jejich hlavních potěšení: tanec, který má přivolat déšť. Jejich touhu po svobodě ale rozvibruje dhol potulného bubeníka. Film s výrazným feministickým nábojem získal cenu za nejlepší celovečerní film na 66. indických National Film Awards 2019.
Koupit vstupenku

Režisér: Abhishek Shah
Jazyk: gudžarátština (s českými a anglickými titulky)
Délka: 121 minut
Rok: 2019
Žánr: drama


Aamis

AAMIS / HLADOVÍ

Vdaná dětská lékařka se náhodou seznámí s o poznání mladším Sumonem, studentem historie a zvyků ásámských domorodých obyvatel. Z jeho zaměření pramení i touha ochutnávat maso neobvyklých zvířat, což Niri zaujme a jejich vzájemné sympatie se přetaví do společného ochutnávání netradičních delikates. Jak ovšem roste jejich neukojitelná vášeň pro maso, jsou nezadržitelně vedeni k překročení společenských tabu.
Koupit vstupenku

Režisér: Bhaskar Hazarika
Jazyk: ásámština (s českými i anglickými titulky)
Délka: 107 minut
Rok: 2019
Žánr: drama

half

 

HALF WIDOW / NAPŮL VDOVA

Na pozadí kašmírského konfliktu se odvíjí příběh zamilovaných novomanželů, Neely a Khalida. Za zdmi jejich šťastného příbytku ovšem zuří kargilská válka roku 1999 a náhle je Khalid zatčen a před očima rodiny odvezen neznámo kam příslušníky paramilitárních jednotek. Neelu manželovo zmizení úplně ochromí a ovládne ji apatie. Ovšem poté, co policie zatkne i jejího bratra, zažehne to v ní novou naději, najde význam obětování se pro rodinu a vydává se na trnitou cestu sebepoznání a nalezení nového smyslu života.
Koupit vstupenku

Režisér: Danish Renzu
Jazyk: urdština, kašmírština (s českými a anglickými titulky)
Délka: 91 minut
Rok: 2017
Žánr: drama